Wysłucham Cię. Zawsze. Po prostu przyjdź i zacznij mówić. Nie musi być mądrze ani składnie. Zrobię Ci kawę, albo miętę, albo nic i tylko zegar będzie tykał w tle. Wysłucham Cię. Pamiętaj. ~ Freiya Asgard

Asper-dzieciaki

Asper-dzieciaki

Wszystko zaczęło się we Wiedniu lata temu. Psychiatra Hans Asperger zauważył, że kilkoro dzieci, które leczył w swojej klinice zachowują się odmiennie od reszty grupy. Dzieci były wyjątkowo inteligentne, miały specyficzne zainteresowania, którym oddawały się całym sercem. Jednocześnie zauważalna była ich niezgrabność ruchowa, problemy w komunikacji oraz brak rozumienia mowy ciała u innych. Dzieci te z dużym trudem (albo wcale) nawiązywały kontakt społeczny, nie utrzymując przy tym najczęściej kontaktu wzrokowego.

Takie początki miały badania nad psychopatia autystyczną, znaną dziś pod nazwą Zespołu Aspergera.

Zespół Aspergera możemy określić jako odrębny sposób budowania i podtrzymywania relacji. Osoby z ZA nie należą do dusz towarzystwa a znajomości nawiązują w oparciu o wspólne zainteresowania, aniżeli emocje. Często miewają wewnętrzny przymus do powtarzania czynności, zachowują się kompulsywnie. Lubią robić coś “tak samo”, czyli w określonej kolejności. Z trudem znoszą zmiany – od przeprowadzki po zakup nowych skarpetek. Bywają nadwrażliwe na hałas, zapach, czy dotyk.

Sposobem leczenia jest psychoterapia. Ta, którą proponujemy w Poradni poMOC pozwala zmienić sposób myślenia Asper-dzieciaków o sobie i innych. Trenuje umiejętności społeczne, uczy rozpoznawania i konstruktywnego wyrażania emocji.

TEST PRZESIEWOWY na Zespół Aspergera znaleźć można na stronie:http://www.autyzm-startup.pl/asperger-startup/sprawdz-swoje-podejrzenia-test-aq/

Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi – służymy pomocą. Nasi specjaliści udzielą Ci porady, przeprowadzą specjalistyczną diagnozę oraz wydają stosowne zalecenia.

Pamiętaj – Jesteśmy po to, by dawać MOC

admin1281