Wysłucham Cię. Zawsze. Po prostu przyjdź i zacznij mówić. Nie musi być mądrze ani składnie. Zrobię Ci kawę, albo miętę, albo nic i tylko zegar będzie tykał w tle. Wysłucham Cię. Pamiętaj. ~ Freiya Asgard

Zanim odrzucisz możliwość terapii, czyli… Mały Poradnik Klienta Terapeuty

Zanim odrzucisz możliwość terapii, czyli… Mały Poradnik Klienta Terapeuty

Autor: mgr Katarzyna Wloka: psycholog, psychoterapeuta

Wielu z nas znajduje się czasem w trudnej sytuacji życiowej, która budzi negatywne emocje. Zawsze najpierw sami próbujemy sobie radzić, ale bywa i tak, że sytuacja jest na tyle trudna, iż nie znajdujemy rozwiązań. Wówczas silne emocje zaczynają dezorganizować nasze codzienne życie. Jesteśmy przytłoczeni i mamy poczucie bezsilności. Niektórzy z nas stają wtedy przed koniecznością podjęcia decyzji, czy skorzystać z terapii?

Niestety – wielu od razu odrzuca tę możliwość z licznych powodów. Na przykład z obawy o to, że będą zmuszani do rozmowy o intymnych sprawach, że będą musieli się całkowicie zmienić, że terapeuta przejmie nad nimi kontrolę, ich prywatne sprawy zostaną ujawnione, będą zmuszeni do przyznania się do swoich najgorszych instynktów, a terapia będzie długotrwała i bardzo męcząca.

Natomiast…

Co powinien wiedzieć potencjalny klient terapeuty?

– Terapeuta to normalny człowiek.

Owszem – posiada dużą wiedzę na temat funkcjonowania człowieka, jego emocji, myślenia, zachowania, oddziaływania na innych, ale nie potrafi prześwietlić Twojego umysłu jednym spojrzeniem, aby wiedzieć o Tobie wszystko – wbrew Twojej woli.

– Terapeutę obowiązuje tajemnica.

Wszystko, co dzieje się na spotkaniach terapeutycznych objęte jest tajemnicą. Nie będzie ujawniane nikomu bez Twojej zgody. Jedyny wyjątek stanowią sytuacje zagrożenia życia i zdrowia.

– Zawsze możesz powiedzieć NIE.

To Ty decydujesz, czym chcesz się zająć podczas terapii. Terapeuta nie może zmuszać Cię do ujawnienia rzeczy, które chcesz zachować dla siebie. Owszem – posiada większą umiejętność prowadzenia rozmowy, niż nie – terapeuta, ale to od Ciebie zależy, o czym będziecie rozmawiać.

– Nie bój się emocji.

One są nieodłącznym elementem każdego z nas. Nie są niczym wstydliwym. Spotkanie terapeutyczne jest miejscem, gdzie emocje mogą być ujawniane – jeśli tego chcesz, a terapeuta naprawdę potrafi je przyjąć.

– Nie chodzi o to, by ujawniać to, co w Tobie złe.

W terapii najczęściej poszukuje się mocnych stron klienta, jego zalet, umiejętności. Pracuje się nad ich rozwijaniem, nad budowaniem nowych możliwości. Rzeczywiście – czasem mówi się też o tym, co złe, ale tylko po to, by to zmienić – nie napiętnować.

– Nie każda terapia jest długotrwała i męcząca.

Istnieje wiele nurtów terapeutycznych, a co za tym idzie – wiele sposobów prowadzenia terapii. Niektóre są długotrwałe i nastawione na daleko idące zmiany osobowości klienta. Ale liczni terapeuci prowadzą terapię krótkoterminową, nastawioną głównie na rozwiązywanie konkretnych problemów klienta, a nie na wprowadzanie wielkich zmian w nim i jego życiu.

– Możesz pracować sam lub z rodziną.

Do Ciebie należy możliwość wyboru, czy w spotkaniach terapeutycznych będziesz uczestniczył sam, czy z kimś bliskim.

Tak więc:

Masz prawo pytać, w jaki sposób prowadzona jest terapia, która jest Ci proponowana i decydować, czy ten sposób Ci odpowiada. Zawsze możesz poszukać innego miejsca i terapeuty pracującego inną metodą.

Pamiętaj:

Spotkanie terapeutyczne nie jest sytuacją zagrażającą, ono daje Ci szansę na znalezienie sposobu rozwiązania Twoich problemów!

Jesteśmy po to, by dawać MOC

admin1281