Wysłucham Cię. Zawsze. Po prostu przyjdź i zacznij mówić. Nie musi być mądrze ani składnie. Zrobię Ci kawę, albo miętę, albo nic i tylko zegar będzie tykał w tle. Wysłucham Cię. Pamiętaj. ~ Freiya Asgard

Czym jest percepcja wzrokowa i jak ją ćwiczyć.

Czym jest percepcja wzrokowa i jak ją ćwiczyć.

Percepcja wzrokowa to zdolność do: spostrzegania figury i tła, różnicowania kształtów oraz ich zapamiętania i odtwarzania.

Innymi słowy – percepcja wzrokowa pozwala jakiś kształt, wyraz, literę zobaczyć, zapamiętać, a potem to napisać, czy narysować.

Warto doskonalić tę umiejętność od najmłodszych lat, ponieważ najintensywniejszy jej rozwój przypada na okres edukacji przedszkolnej.

Oto kilka przykładów, jak możemy to zrobić :

(za: https://www.arkaprzyszlosci.pl/podstawowka/images/dokumenty/logopeda/cwiczenia_percepcji_wzrokowej.pdf )

Symptomy, które mogą sugerować trudności w zakresie percepcji wzrokowej:

  1. U przedszkolaków: niechęć do układanek i historyjek obrazkowych; trudność w zapamiętaniu kształtu liter i cyfr; niechęć do zadań polegających na szukaniu różnic; nieprawidłowe odtwarzanie wzorów; rysunki ubogie w szczegóły; trudności podczas ubierania się, używania nożyczek, zabaw ruchowych (np. łapanie i rzucanie piłki);
  2. U dzieci w wieku szkolnym: z trudem odróżnia podobne kształty (np. liter m-n, l-t-ł), z trudem odróżnia identyczne kształty, inaczej położone w przestrzeni (np. liter p-g-b-d), myli wyrazy: od i do; pomijanie drobnych elementów graficznych liter, na przykład znaków diakrytycznych (kreseczki, „ogonki”); podczas czytania – mylenie liter i wyrazów o podobieństwie graficznym (poda-pada-bada); rozpoznawanie napisów po cechach przypadkowych (obrazki, układy strony), częste czytanie „na pamięć”, zgadywanie; przestawianie i opuszczanie liter, a nawet całych sylab, „przekręcanie końcówek” wyrazów; trudności w nauce geografii (wzrokowe ujmowanie stosunków przestrzennych na mapie, orientacja w stronach świata itp.), geometrii (wynikające z kłopotów w różnicowaniu kształtów geometrycznych, zakłóconej orientacji i wyobraźni przestrzennej); trudności w nauce języków obcych.

Jeśli zauważasz u swego dziecka wyszczególnione wyżej symptomy, nie czekaj – skontaktuj się z nami przez formularz zgłoszeniowy!

Nasi specjaliści dokonają diagnozy trudności, opracują indywidualny plan terapeutyczny, wesprą w doskonaleniu techniki czytania i pisania, udzielą wsparcia dziecku i jego rodzinie.

Jesteśmy po to, by dawać MOC!

admin1281